top of page

POKRAJINE

 1. Ontario  ​

Najmnogoljudnija pokrajina Kanade. U političko-ekonomskom smislu pokrajina predstavlja središnju Kanadu dok je u čisto geografskoj karakterizaciji zapravo dio istočne Kanade, zajedno s Quebecom i Atlantskim pokrajinama.

2. Quebec

Québec je površinom najveća pokrajina u Kanadi koja se nalazi na istoku zemlje, te druga nakon Ontarija po broju stanovnika. Pokrajina na zapadu graniči s pokrajinom Ontario i Hudsonovim zaljevom, na sjeveru s Hudsonovim tjesnacem i Ungavskim zaljevom, na istoku s pokrajinama Newfoundland i Labrador i Novi Brunswick, te na jugu s SAD-om (saveznim državama Maine, New Hampshire, Vermont i New York). Ovo je većinom frankofona pokrajina, te je to jedina kanadska pokrajina u kojoj engleski nije glavni službeni jezik na pokrajinskoj razini.

3. Nova Škotska

Nova Škotska je pokrajina u Kanadi, koja se nalazi na atlantskoj obali zemlje. Pokrajina pokriva površinu od 55.500 km² na kojoj živi oko 935.962 stanovnika. Glavni grad pokrajine je Halifax.

4. Novi Brunswick

Novi Brunswick je jedna od deset pokrajina u Kanadi, te jedina od svih pokrajina u kojoj su ustavno službeni i engleski i francuski jezik.

5. Manitoba

Manitoba je jedna od deset kanadskih pokrajina. Manitoba je uglavnom ravničarska pokrajina. Ova velika žitnica Kanade u prošlosti je bila područje kojim su lutala nepregledna krda bizona. Iako je u geografskom smislu smještena u centru države, u političko-sociološkoj podjeli Manitoba se ubraja u pokrajine zapadnog dijela Kanade. Glavni grad provincije je Winnipeg. Na život ljudi u ovoj provinciji najveći utjecaj su imali plodno tlo njezinih nepreglednih ravnica i izuzetno oštra klima.

6. Britanska Kolumbija

Britanska Kolumbija je jedna od 10 kanadskih pokrajina na zapadnoj strani Kanade. Britanska Kolumbija je također sastavni dio pacifičkog sjeverozapadnog regiona, zajedno sa saveznim državama Oregon i Washington. Ime pokrajine je odabrala kraljica Viktorija 1858. godine. 1871. godine, postala je šesta pokrajina Kanade. Njen latinski geslo je Splendor sine occasu (Sjaj bez smanjenja).

7. Otok princa Edwarda

Prince Edward Island kanadska provincija na istoimenom otoku pred obalom Kanade od koje je dijeli Northumberlandov prolaz u zaljevu St. Lawrencea i zapadno od Cape Breton Islanda. Prostire se na površini od 5.683,91 km² (2.194,57 mi²); 141.551 stanovnika (2009). Glavni grad Charlottetown.

8. Saskatchewan

Saskatchewan, kanadska provincija locirana u području velikih sjevernih prerija između SAD-a na jugu, Alberte na zapadu, Manitobe na istoku i Sjeverozapadnih teritorija na sjeveru; 588.276 četvornih kilometara (227.100 četvornih milja) i preko 1 milijun stanovnika. Glavni grad Regina, najveći Saskatoon.

9. Alberta

Alberta je jedna od deset provincija u Kanadi koja spada u regiju Srednji zapad. U Alberti su pronađena velika nalazišta nafte oko Edmontona i Calgaryja i tu se proizvodi oko 70% kanadske nafte.

10. Newfoundland i Labrador

Newfoundland i Labrador je kanadska pokrajina. Pokrajina se nalazi na krajnjem istoku države. Ime pokrajine dolazi od engleskog izraza "new found land," što prevedeno na Hrvatski znači novopronađena zemlja. Newfoundland se sastoji od istoimenog otoka i dijela poluotoka Labrador. Ukupna površina provincije iznosi 405.212 km². Newfoundland i Labrador ima 509.667 stanovnika. Glavni grad provincije je St. John's.

Pokrajine: Who We Are
bottom of page